Március 20-án, csütörtökön újabb közgyűlést tart a miskolci önkormányzat, ahol sürgősségi előterjesztésként tárgyalják a Csengey-kert ügyének rendezését. A belváros népszerű közösségi terének sorsa körüli hercehurca ezzel hivatalosan is lezárulhat – formálisan is megerősítve azt, amit a polgármester korábban már bejelentett.
Szopkó Tibor önkormányzati képviselő, korábbi momentumos alpolgármester sikerként értékeli a fejleményt. „Csütörtökön a közgyűlés tárgyalni fogja a határozat visszavonását, így a korábban csak szóban bejelentett visszavonulót a városvezetés hivatalossá is teheti” – írta közösségi oldalán. Szopkó arra kérte képviselőtársait, hogy egyhangúlag támogassák az előterjesztést, ezzel formálisan is garantálva a Csengey-kert jövőjét. Egyben köszönetet mondott az aPont Miskolcnak, a Padtársak civil közösségnek és Szarka Dénes képviselőnek az együttműködésért.
Az ügy előzménye, hogy a Miskolci Szakképzési Centrum (MSZC) informatikai és távközlési képzési központot kívánt létesíteni a közel 2500 négyzetméteres területen. A januári közgyűlésen 16 igen, 5 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett el is fogadták a javaslatot, melynek értelmében március 1-jétől a Miskolci Kulturális Központtól a Szakképzési Centrumhoz került a terület díjmentes használati joga.
A döntés után azonban civil ellenállás bontakozott ki. Az aHang miskolci szervezete, az aPont aláírásgyűjtésbe kezdett, amit több civil szervezet és független képviselő is támogatott. Ennek hatására – vagy talán más, kevésbé nyilvánvaló okokból – Tóth-Szántai József polgármester nemrég bejelentette, hogy a Csengey-kert marad, ami volt, azaz a belváros vidám, zöld és nyüzsgő közösségi tere. A polgármester szerint a tudásközpont végleges helye az Andrássy Gyula Gépipari Technikum területén lesz.
A helyzet pikantériáját fokozta, hogy a pályázatot benyújtó MSZC főigazgatója nem más, mint Molnár Péter, a miskolci KDNP frakcióvezetője, aki egyben a Köznevelési, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottság elnöke is – vagyis többszörös összeférhetetlenség is felmerült az ügyben.
Dr. Simon Gábor, az MSZP frakcióvezetője kételyeit fogalmazta meg a polgármesteri ígérettel kapcsolatban, mivel jogilag a helyzet még nem rendeződött. Éppen ezért felszólította a városvezetést, hogy a következő – vagyis a mostani – közgyűlésen jogilag is rendezze a Csengey-kert helyzetét.
Az ellenzéki képviselők egyébként már a januári döntéshozatalkor több alternatív helyszínt is javasoltak a képzési központ számára, például az ITC székházát, az OTP melletti üres parkolót, vagy az üresen álló tisztiklubot. Érdekes módon az Andrássy Gyula Gépipari Technikum – amely most a végleges helyszínként szerepel – akkor még szóba sem került.
Az ügy több kérdést is felvet a helyi döntéshozatal átláthatóságával kapcsolatban. Miért kellett villámgyorsan dönteni, ha létezett másik helyszín is? Miért szavazhatott a kérdésben nyilvánvalóan érintett képviselő? És talán a legfontosabb: valóban a civil ellenállás hatására történt a fordulat, vagy háttéralkuk eredménye az egész?
A miskolci lakosok mindenesetre fellélegezhetnek – ha a közgyűlés megszavazza a határozat visszavonását, a Csengey-kert marad a város kulturális életének színfoltja. Csak remélhetjük, hogy legközelebb az ilyen volumenű döntések előtt alaposabb egyeztetés történik a városlakókkal és képviselőikkel.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!